Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

spor yapmanın faydaları nelerdir

Daha rahat bir yaşam stresten uzaklaşmak yaşam standartlarımızı kaliteli ölçülerde düzenli bir şekilde tutmak için yapılan eylemlerdir. Vücudunuzu nasıl formda tutacağınız tamamen sizin elinizde.

▶Fiziksel performans olarak son derece güçlü bir vücuda sahip olabilirsiniz.
▶Vücudunuz oksijene ihtiyaç duyar doğada yapılan 1 saatlik spor ile oksijen kapasitenizi maksimuma çıkartabilirsiniz.
▶ Tansiyon hastaları tansıyonu sabit oranlarda tutamaz. Spor yapan bir insan ise tansiyon olma ve yükselme riskini en aza indirmiş olur.
▶ Kalp damar tıkanıklıklarını engeller. Kan dolaşımını arttırır artan kan dolaşımının vücuda faydası ise çabuk yorulmayı engellemek olur.
▶ Kalbinizin bir atımda pompaladığı kan kapasitesini 2 katına çıkartır.
▶ Deri yüzeyine gerekli olan kan akış hızını arttırarak akciğerlerden oksijen ve kan geçirme olasılığını arttırır.
▶ Kalp krizi geçiren bireyler spor yaparak bir kere daha kalp krizi geçirme riskini azaltıp ömrünüzü uzatmaya yardımcı olur.
▶ Sıkı bir vücuda sahip olursunuz ve  zayıflama hızınızı iki katına çıkartırsınız.
▶ Baş ağrılarınızdan ve kalp çarpıntılar ınızdan sizi kurtaracak şey düzenli spor yapmaktır.
▶ Üst solunum yolu enfeksiyonu olma riskini azaltır. rahat bir nefes aldırır.
▶ Sigarayı bırakmak artık spor sayesinde çok kolay. Çünkü vücudunuzda biriken nikotini düzenli bir şekilde spor yaparak hızlı olarak atabilirsiniz.

GÜNDE BİR DEFA DÜZENLİ OLARAK KOŞUN

Düzenli olarak koşu yapan bir kişinin kalp krizi geçirme riski araştırmalara göre en aza indirdiği belirlenmiştir. Sağlıklı bir kalp ile uzun yıllar yaşamayı herkes ister.  düzenli spor yapan bir kişi ise yukarıda belirttiğimiz faydaların hepsini alır ve vücudunda hisseder. Tabi sadece koşu yaparak formda durabilirsiniz ama vücudunuzdaki bütün kasları çalıştırmanız lazım. Vücudunuzdaki yağ oranı ve fazlalığı atarak kolestrol tansiyon risklerini ortadan kaldırmış olursunuz. Akciğerlerinize alacağınız oksijen seviyesi spor yaparak yükseltilebilir. Özellikle düzenli sabah koşuları yaparak sigara içiyorsanız nikotin fazlalığından kurtulmuş olursunuz.

SPOR YAPARAK YENİ ARKADAŞLAR EDİNEBİLİRSİNİZ

Doğru duydunuz parklarda koşan bakımına özen gösteren spor salonlarında çalışan bir çok insan ile yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz. Spor aynı zamanda insan ilişkilerinide geliştirmeye faydalı olur. Kendi karakteriniz deki insanlar ile arkadaşlık kurabilmek çok önemli bir olgudur.

ÇOK SPOR YAPMANIN ZARARLARI

Bir yetişkin bireyin spor salonunda olsun ve yatta başka bir yerde olsun 1 saat çalışma süresi yeterlidir. Günlük bir saat spor ile vücudunuzu sağlıklı tutabilirsiniz. Bize çok sorular geliyor fitness yapıyorum vücudum 1 ayda kaslandı. Böyle bir  şey olamaz arkadaşlar, sağlığınız mı daha önemli yoksa kaslarınız mı?

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*