Protein Hangi Besinlerde Bulunur?

protein hangi besinlerde bulunur

Protein vücudumuzu zinde tutmaya yarayan en önemli besin kaynaklarından birisidir. %15 oranında enerji sağlayan protein sporcular ve vücut antrenmanları yapanlar için vazgeçilmez bir besin kaynağıdır. Çeşitli yiyeceklerde az ve ya çok protein bulunur.  Peki en fazla protein içeren besin kaynakları hangileridir?

Yağ Oranı Az Protein Oranı Fazla Yiyecekler


Tavuk göğüsü Ve Ya Hindi Eti: 100 gramın da ortalama 30-32 gram protein bulunmaktadır. Protein değeri en yüksek besinlerdir. genellikle kızartılarak yenmesi tercih edilir. Ama haşlama olarak yenilen bir ette daha fazla protein olduğu bilinmektedir.

Balık: Balıkta 100 gramında 26 gram protein vardır. Omega 3 balık yağı ile beslenen bir kişinin göz sağlığı çok iyi durumdadır. Geniş besin değerlerine sahip balık ve balık ürünlerini tüketmenizi öneriyoruz.

Süzme Peynir: Halk arasında beyaz peynir olarak adlandırılır. 100 gram beyaz peynirde ortalama tavuktan daha fazla 33 veya 35 gram protein bulunmaktadır. Güne Enerjik bir şekilde başlamak isteyen insanlar kahvaltılarda beyaz peynir tüketimine önem verir.

Dana Eti: 100 gram dana etinde 40 gram protein değeri bulunmaktadır. tüketirken yağsız bir şekilde tüketmeniz sizin açınızdan daha faydalı olacaktır.

Barbunya: Barbunyanın 100 gramında 17 gram protein bulunur. Ve bol miktarda mineraller vardır sağlık seviyenizi üst düzeye çıkartacak baklagiller familyasının bir besinidir.

Yumurta: Yumurta halk arasında en iyi protein miktarına sahip olarak bilinen bir yiyecektir. Lakin bir orta boy yumurtadaki protein miktarı yalnızca 13 gramdır.

Kuruyemiş: Bir isim altında toplamamızın sebebi protein değerleri hemen hemen yakın olmalarından kaynaklanır. Yiyeceğiniz kuru yemişlerin çoğunda 15 gram ile 33 gram olarak değişmektedir.

Protein Bakımından Zengin Meyveler


Kuru incir: Yaş olarak tüketmeniz halinde protein miktarı 2.2 gramdır. kuru olarak tüketirseniz ise bu oran 3.9 grama yükselmektedir.

Avokado: Avokadonun bir tanesinin içinde 4.4 gram protein bulunmaktadır. Çiğ olarak tüketilmelidir aksi halde protein değerini tam anlamı ile vücudunuza alamazsınız.

Kayısı: 1 tane kayısıda 2.2 gram protein maddesi bulunmaktadır. Günlük protein ihtiyacınız %1 ini karşılayan bir meyvedir.

Kivi: Bir adet olgunlaşmış kivide 2.6 gram protein bulunur. Günlük protein ihtiyacınızı kivi yiyerek Karşılamak mümkün, ancak sadece %2’sini karşılayabilirsiniz.

Böğürtlen: Günlük protein ihtiyacını %5 karşılamak mümkün olan bu meyvede 3.2 gram protein vardır. Siyahlaşmış olanlarda bu oran geçerliliğini korumaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*